1786-ban hunyt el BENYOVSZKY MÓRIC (1746-1786), az egyik legjelentősebb magyar világutazó, aki 45 évig tartó rövid, de kalandos életútja során négy világrész több országának történetébe írta be a nevét távoli vidékeken tett utazásaival, földrajzi felfedezéseivel.
Egészen fiatalon lépett katonai pályára, huszár lett. Apja halála után Lengyelországba került, ahol kivette részét az oroszokkal vívott háborúban. 1769-ben súlyosan megsebesülve orosz fogságba esett, és Szibériába száműzték. Itt készítette el Kamcsatka első földrajzi, néprajzi és állattani leírását. 1771 tavaszán a fegyenctelepre száműzött cári tisztekkel felkelést szervezett, elfoglalt egy erődöt és több hajót. Ezek egyikén megkerülte a kamcsatkai félszigetet és a Csendes-óceán északi részének számos szigetét érintve eljutott Japánba. Innen visszatért Európába, ahol francia szolgálatba állt. 1773-ban indult el három hajóval Madagaszkárra, itt három nagy expedíciót szervezett a sziget belsejének megismerésére. A bennszülöttek bizalmát elnyerve, a sziget törzsfőnökei felajánlották neki a királyságot, amelyet Benyovszky -kilépve a francia szolgálatból- elfogadott. Elképzelése az volt, hogy Madagaszkárból modern államot teremt, valamelyik európai hatalom támogatásával, ezért visszatért Európába. Benyovszky azt javasolta a Habsburg-kormányzatnak, hogy ne nézze tétlenül a világ felosztását, hanem építsen Fiumében magyar kikötőt, amely tengerentúli kereskedelmének a fő támaszpontja lenne, de tanácsát nem fogadták meg. 1784-ben Amerikában sikerült támogatót szereznie, elindult Madagaszkárra, de hajója irányt tévesztett, és Brazíliában kötött ki. Csak 1785 májusában sikerült a szigetre visszajutnia, de a franciák ekkorra már tervbe vették Madagaszkár elfoglalását. Támadásuk hírére Benyovszky csapatokat gyűjtött, de 1786-ban a túlerővel és a jobb fegyverzettel szemben nem volt esély a győzelemre. Benyovszky Móric harc közben esett el.
Móric Madagaszkári nyomkeresése című cikk, mely a National Geographic 2004 októberi számában található meg elolvasható a könyvtárban.