Balázs Béla (Szeged, 1884. aug. 4.-Budapest, 1949. május 17.)

Balázs Béla ( eredeti nevén Bauer Herbert), író, költő, forgatókönyvíró, kritikus, a 20. századi filmesztétika nemzetközi jelenőségű alakja. Budapesten a Pázmány Péter
Tudományegyetem magyar-német szakos hallgatója volt, 1902-tól az Eötvös-kollégium tagja. 1906-ban, tanulmányai befejezése után külföldi tanulmányútra megy. A berlini egyetemen Georg Simmel előadásai hallgatja, és megírja első könyvét, a Halálesztétikát.
 

Doktori diplomát 1909-ben szerzett. Költői pályája a Holnap Antológiában közölt verseivel indul (1908). A Nyugatban publikál. Korai esztétikai munkásságával, szecessziós mesejátékaival szerez ismertséget. 1909-ben bemutatják első színpadi művét (Doktor Szélpál Margit). 1911-1912-ben hosszabb időt tölt külföldön (ltália, Párizs, Berlin), és ekkoriban jelennek meg első verseskötetei. 1914-ben önkéntesként kerül a frontra, megsebesül. 1916-ban megjelenik háborús naplója. 1919-ben a Forradalmi Irók Direktóriumának tagja, majd a Tanácsköztársaság bukása után Bécsbe emigrál, ahol a Der Tag című újság munkatársa lett (1919-1926). Ekkor kezd el filmelmélettel foglalkozni. Nevéhez fűződik a rendszeres, művészi igényú filmkritika megteremtése.
Több német és magyar nyelvű lap munkatársa, napi rendszerességgel jelentet meg színházi és filmkritikákat, majd ezeket feldolgozva írja meg 1925-ben filmesztétikai főművét, a Látható embert. 1926-tól 1930-ig Berlinben él és dolgozik. Belép a Német Kommunista Pártba. Németországi tartózkodása alatt ismerkedik meg Leni Riefenstahllal, és több filmjének is forgatókönyvírója lesz.
1930 őszén a szovjet írók meghívására Moszkvába utazik, hogy filmet írjon és rendezzen a
Magyar Tanácsköztársaságról. 1932-ben Moszkvában telepedik le, ahol a Filmfőiskola tanára lesz. 1938-tól a moszkvai magyar nyelvű folyóirat, az Új Hang főmunkatársa. 1931 és 1945 között a moszkvai filmfőiskola tanára. 1945-ben hazatért Magyarországra. Balázs Béla forgatókönyvéből készült a Valahol Európában, Radványi Géza rendezésében. Az általa alapított Filmtudományi Intézet vezetője és a Színház- és Filművészeti Főiskola tanára volt (1946-1949).
A filmesztétika nemzetközileg elismert tudósaként több külföldi filmfőiskolán is tanított.
Hirdette, hogy a film önálló művészet. Művei közül A fából faragott királyfit (balett) és A kékszakállú herceg várát (opera) Bartók Béla zenésítette meg.
1948 után őt is éles bírálatok érik állítólagos avantgárd szemlélete miatt. Elveszti állásait, nem taníthat a Színművészeti Főiskolán, műveit nem jelentetik meg. Csak évtizedekkel halála után kerül életműve -különösen filmesztétikai munkássága -a méltó helyére.
 

Aknai Katalin (MTA Művészettörténeti Kutatóintézet)
 

nyugat.oszk.hu/html/alkotok/balazs.htm

Balázs Béla díjasok: http://hu.wikipedia.org/wiki/Bal%C3%A1zs_B%C3%A9la-d%C3%ADj

Szerző: gorogkonyv  2011.08.04. 07:32 Szólj hozzá!

Címkék: nevezetes esemény

A bejegyzés trackback címe:

https://gorogkonyv.blog.hu/api/trackback/id/tr562916584

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása